حجامت در روایات

منبع : دفتر اول آداب زندگی اسلامی، (ترجمه فارسی مکارم الاخلاق)، حسن بن فضل بن حسن طبرسی، مترجم: عبد الرحیم عقیقی بخشایشی
حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: فشار خون سه علامت دارد: جوش و دمل، خارش، مورمور کردن بدن - و در خبر دیگر چرت زدن. و چون یکی از اهل خانه مریض می شد، امام (علیه السلام) می فرمود: به چهره اش نگاه کنید، اگر زرد بود، می فرمود: از صفرا است، و دستور نوشیدن شربتی مخصوص می داد، و اگر سرخ بود می فرمود: فشار دارد و از بسیاری خون است، و دستور حجامت می داد.

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: حجامت کنید که خون گاه به جنبش و جوشش می آید و آدمی را می کشد.

حضرت رضا (علیه السلام) هرگاه خونش زیاد می شد و به جنبش می آمد (گر چه ) در دل شب بود، حجامت می فرمود.

حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: روزه دار در غیر ماه رمضان، هر وقت بخواهد حجامت کند، ولی در ماه رمضان در شب حجامت کند و حجامت ما، در یکشنبه و حجامت دوستان و موالیان، ما در دوشنبه می باشد. و نیز فرمود: از حجامت با شکم خالی، به پرهیزید.

و فرمود: با شکم پر به حمام مرو، و قبل از آن که چیزی بخوری حجامت مکن، که حجامت بعد از غذا برای رگ ها سودمندتر است و بیرون آمدن خون را آسان تر می سازد، و بدن را نیروی بیشتر می دهد.

حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) فرمود: حجامت پس از غذا باشد که وقت سیری حجامت کردن سبب می شود که خون در محل حجامت جمع شود، و درد را از بدن بیرون می کشد، و حجامت قبل از غذا خون را بیرون می کشد و بیماری را باقی نگه می دارد.

زید شحام گوید: نزد حضرت صادق (علیه السلام) بودم که حجامت گر خواست و به او دستور داد تا ابزار حجامت را بشوید و بعد انار خواست و میل فرمود، و پس از حجامت، انار دیگری میل کرد، و فرمود: وقتی حجامت می کنی و خون از جای حجامت بیرون زد، قبل از تمام شدن حجامت، به هنگام روان بودن خون بگو: بسم الله الرحمن الرحیم در این حجامت از چشم زخم و هر بدی به خداوند کریم، پناه می برم که با این همه دعا همه چیز را به دست می آوری که خداوند در قرآن می فرماید: (اگر از غیب خبر می داشتم بر خیرها می افزودم، و هیچ بدی را به او راه نمی دادم ).

ابو بصیر گوید: حضرت باقر (علیه السلام) به من فرمود: پس از حجامت چه می خورید؟ گفتم: کاسنی و سرکه، فرمود: اشکالی ندارد.

روایت شده است که حضرت صادق (علیه السلام) حجامت کرد و به کنیز خود فرمود: قند بیاور و بعد فرمود: قند پس از حجامت فشار خون را بر طرف می کند و به نیروی بدن می افزاید.

پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر کس می خواهد حجامت کند روز شنبه حجامت کند.

حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: حجامت در یکشنبه دوای هر دردی است.

و نیز حضرت به عده ای می گذشت که حجامت می کردند، فرمود: چرا به شب یکشنبه نیانداختید؟! که درد را بهتر می کند. و فرمود: پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) روز دوشنبه پس از عصر، حجامت می کرد.

پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر کس روز شنبه هفدهم یا نوزدهم ماه یا بیست و یکم حجامت کند و از درد و بیماری آن سال، شفا یابد.

و نیز فرمود: در پانزدهم یا هفدهم یا بیست و یکم حجامت کنید که به فشار خون مبتلی نشوید که موجب مرگ شما بشود.

و نیز حضرت از حجامت در چهارشنبه وقتی که خورشید در برج عقرب باشد نهی فرمود.

علی (علیه السلام) فرمود: پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است: هر کس روز چهارشنبه حجامت کند، و گرفتار پیسی شود، ملامت نکند مگر خود را.

پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: جبرئیل نهی از حجامت را در چهارشنبه برای من آورد، و گفت که چهارشنبه روز نحس است.

حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس در پنج شنبه آخر ماه، در آخر روز حجامت کند، بیماری به او هجوم کند.

و نیز فرمود: خون در روز پنج شنبه در جای حجامت، جمع می شود، و چون خورشید غروب کند، دوباره در بدن پخش می گردد، پس قبل از غروب حجامت کن.

مفضل بن عمر گوید: روز جمعه بر حضرت صادق (علیه السلام) وارد شدم، و امام (علیه السلام) مشغول حجامت بود، فرمود: آیا آیة الکرسی نمی خوانی؟ و از حجامت در ظهر روز جمعه نهی فرمود.

حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) فرمود: حجامت را در هفتم حزیران، ترک نکن (حزیران یکی از ماه های رومی است که با اول تابستان مصادف است ) و اگر نتوانستی در چهاردهم آن انجام ده.

حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: آیة الکرسی بخوان، و در هر وقت که می خواهی حجامت کن. شعیب عقرقوفی گوید: روز چهارشنبه بر حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) (در حبس ) وارد شدم، و حضرت مشغول حجامت بود (و در حبس بود)، عرضه داشتم: این روزی است که مردم می گویند هر کس در آن حجامت کند جز خود، کسی را ملامت ننماید، فرمود: کسی از این امر بترسد که مادرش در حیض به او حامله شده باشد.

حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس خون او به هیجان آید (فشار خون گیرد) حجامت کند، او را نخواهد کشت، و چون خواهد، حجامت کند در آخر روز حجامت نماید.

فردوس از انس گوید: پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: حجامت ناشتا و با شکم خالی دارو، در حال سیری، بیماری است. در هفتم و دهم ماه، شفا است، و در روز سه شنبه موجب صحت بدن است، و جبرئیل چندان مرا به حجامت سفارش کرد که گمان کردم حجامت واجب است.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: حجامت در سه شنبه هفدهم دوای دردهای آن سال خواهد بود. و نیز فرمود: حجامت در یکشنبه شفا است. و نیز فرمود: حجامت در سر شفای هفت بیماری است: دیوانگی، خوره، پیسی، چرت و بی حالی، درد دندان، تاریکی چشم، درد سر و نیز فرمود: حجامت در گودی پشت سر فراموشی می افزاید.

و حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) فرمود: پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در سر و بین دو کتف و در پشت گردن حجامت می کرد و اولی را نافعه (نافع و سودمند) و دومی را مغیثه (فریادرس در بیماری ) و سومی را منقذه (نجات دهند) نام نهاد. و در حدیث دیگر حجامت سر را منقذه و حجامت در پشت گردن را مغیثه و حجامت در شانه را نافعه خواند.

حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به سر خود اشاره کرد و فرمود: بر شما باد به مغیثه که شما را از جنون و جذام و پیسی و خارش و درد دندان، نگه می دارد.

و نیز فرمود: چون کودک چهار ماهه شود ماهی یک بار حجامتش کنید که رطوبت دهان را تخفیف می دهد و گرمازدگی را از سر و بدن او می برد.

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: بیماری سه تاست و دارو نیز سه تاست: بیماری از صفرا و بلغم و خون است، داروی خون، حجامت است، و داروی صفرا پیاده روی، و داروی بلغم، حمام می باشد.

معاویه بن حکم گوید: حضرت باقر (علیه السلام): پزشکی خواست و از رگ کف دست خون گرفت.

محسن وشاء گوید: به حضرت صادق (علیه السلام) از بیماری کبد شکایت کردم، حضرت رگزنی را خواست و پایم را فصد کرد (رگ زد) و بعد فرمود برای بیماری و درد پا و خاصره انجدان رومی بخورید.

مردی به حضرت صادق (علیه السلام) از خارش شکایت کرد. فرمود: سه بار در دو پا بین عرقوب (رگ و عصب بر آمده پشت پا) و قوزک پا حجامت کند. مرد این کار را انجام داد، و درد او بر طرف شد، دیگری شکایت کرد، حضرت فرمود: در یکی از پاشنه ها یا یکی از پاها، سه بار حجامت کن، انشاء الله شفا خواهی یافت.

شخصی از بسیاری جرب به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) شکایت برد، حضرت فرمود: از بخار کبد است برو پای راست را رگ بزن، و دو درهم روغن بادام شیرین را بر آب کشک بریز (و آن را بر زخم ها ضماد کن ) و از خوردن ماهی و سرکه اجتناب کن، آن مرد به این دستور عمل کرد، و به خواست خدا شفا یافت.

مفضل بن عمر گوید: به حضرت صادق (علیه السلام) از جرب و حرارت شکایت کردم، حضرت فرمود: رگ اکحل (رگی است در بازوی راست ) را فصد کن و من چنین کردم و بحمدالله بیماری من بر طرف شد.

و مردی به حضرت صادق (علیه السلام) از خارش شکایت برد، حضرت فرمود: دوا خورده ای؟ گفت: آری، فرمود: رگ زده ای؟ گفت: آری، ولی سودمند نیفتاد، حضرت فرمود: در دو پای خود روی هم سه شاخ حجامت کن، در بین عرقوب و قوزک، مرد چنین کرد و شفا یافت.

دسته بندی: 
سبک زندگی

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار صفحه اصلی

  • نسل جوان نمی‌تواند بدون در اختیار داشتن فناوری، از جمله تلفن همراه، تلویزیون و یا کامپیوتر زندگی کند. با جستجو در دنیای ‏اعتیاد به فناوری قصد داریم دریابیم چه چیزی موجب بکار بردن واژه «اعتیاد»...
  • غذای مورد نیاز برای از بین بردن درد مفاصل, درمان آرتریت روماتوئید کلم بروکلی حاوی سولفورفان است که به کاهش درد در مفصل کمک می کند درد مفاصل ممکن است به علت آسیب های ورزشی باشد یا به طور...
  • اهمیت فرهنگ کار در قرآن و روایات؛
    عبادت هفتاد جزء دارد، اما جالب است که برخلاف تصور بیشتر مردم، هیچ‌کدام از ادعیه و نمازها، از لحاظ فضیلت و ارزش به رتبه کار کردن، تلاش برای کسب روزی حلال و تامین معیشت خانواده نمی‌رسد.  ...
  •   تفریح و گردش به‌وقت ماه رمضان این روزهای طولانی و گرم تابستان که با ایام رمضان مصادف شده، توان گشت‌وگذار در طول روز را از انسان سلب می‌کند، اما از زمان افطار تا سحر فرصت خوبی است برای گشت‌...
  • زن به عنوان نیمى از پیکره اجتماع و نقش تعیین‏ کننده ‏اش در بقا و گسترش نسل انسانى و پرورش و تربیت فرزندان و مانند آن، همیشه مورد توجه اندیشمندان بوده است. نمى‏توان در تاریخ از انسان سخن گفت، ولى...
  • گاهاً برخی از والدین وظایف خود را فراموش کرده و تربیت فرزندان در فضاهای مجازی انجام می‌شود اینترنت وسیله‌ای که مانند بسیاری از ابزارها جنبه‌های مثبت و منفی دارد و خوب یا بد بودن این تکنولوژی...
  • در دوران هشت سال دفاع‌مقدس عملیات‌های متعددی برای القای برتری نظامی یا توقف ماشین جنگی عراق از سوی رزمندگان ایرانی علیه نیروهای بعثی طراحی و اجرا شد که تعدادی از این عملیات‌ها برای تبرک و...
  •   دلایل زیادی برای انگیزه نداشتن نوجوانان وجود دارد، البته نوجوانان برای انجام کارهایی که والدین شان از آنان می خواهند ، انگیزه ندارند اما برای کارهایی که خودشان دوست دارند (مثل گفت وگوی...