جمعه, 05 ارديبهشت 1393

ماهواره هاي جاسوسي

چاپWrite e-mail

alt

تاريخچه ماهواره ؛ اولين پرتاب ماهواره به مدار زمين را روس ها به نام خود ثبت كردنداين ماهواره كه اسپوتنيك نام داشت در سال 1958 در مدار زمين قرار گرفت.

آمريكايي ها دو سال بعد وارد عرصه ماهواره شدندو در سال 1960 اولين ماهواره را پرتاب كردند.فن آوري صنعت ماهواره و ايستگاه هاي پرتاب آن اكنون در انحصار چند كشور است.بيشترين پرتاب را تاكنون روسيه انجام داده است ولي ماهواره هاي آمريكايي از لحاظ پيشرفت و دقت از روسيه جلوتر است.

كاربردهاي ماهواره

ماهواره ها همان طور كه در زمينه پيشرفت علوم مختلف كمك هاي شاياني به بشر كرده اند واستفاده ازآن ها تاثير بسزايي در زندگي انسان ها داردبسياري ازمسايل و مشكلات مربوط به هزينه , زمان وثبات اطلاعات ارسالي را حل كرده وكارايي شبكه هاي تلويزيوني رابه شكل چشمگيري افزايش داده است در عين حال مشكلات خاص خود را نيز ايجاد كرده است.گسترش خارق العاده ارتباطات ماهواره اي بيانگر تلاش بي وقفه انسان در به كارگيري تكنولوژي جديد درجهت رفع نيازهاي جوامع بشري است در حال حاضر بيش از هزار ماهواره درمدارهاي مختلف وبراي مقاصد متفاوت در اطراف زمين در حال چرخش است. كاربردهاي وسيع آن در زمينه هاي مخابرات،كشاورزي , هواشناسي , معادن , اكتشافات , نجوم حفاظت محيط زيست , نظامي و غيره , اطلاعات بي شماري را در اختيار انسان قرار داده كه ما مي بايست ازكاربردهاي مثبت به نحو احسنت استفاده و از عواقب منفي آن جلوگيري كنيم.كه به چند مورد از آن ها اشاره مي كنم.

تامين ارتباط مخابراتي اضطراري در زمان جنگ

گرچه 60 درصد ماهواره هاي ساخته شده , جنبه نظامي دارند, كه اين اهميت استفاده ازماهواره را در كاربرد نظامي آن روشن مي كند, هنوز مطالب زيادي در مورد آن ها منتشر نشده است ماهواره هاي نظامي اطلاعات بسيار دقيق و مفيدي راجع به زاغه هاي مهمات در زير زمين , مقر تانكها و خودروهاي نظامي , محل استقرار نيروها, مراكز تجمع و آرايش و جابه جايي نيروها و تعداد آن ها را به طور تقريبي جمع آوري وبه مراكز مشخصي مي فرستند.درجريان جنگ خليج فارس ,ماهواره هاي جاسوسي عكاسي آمريكا بيش از12 باردر روز از قلمرو فضايي عراق عبورمي كردند و در هر عبور, صدها عكس و تصوير از اوضاع گوناگون اين كشور در اختيار فرماندهان نظامي قرار مي دادند. اين عكس ها از طريق ماهواره هاي مخابراتي . نظامي خاصي به منطقه نبرد فرستاده و در آن جا توسط گيرنده هاي متحرك دريافت مي شد.

راديو و تلويزيون

1-فراهم ساختن امكان فرستادن گزارش هاي صوتي و تصويري به تمام جهان از وقايع اجتماعي , فرهنگي و ... علمي به طور همزمان

2-مبادله جديدترين عكس ها و خبرهاي روز توسط خبرگذاري هاي بين المللي به تمام كشورهاي دنيا

3- پوشش كليه نقاط كشورها از نظر پخش برنامه هاي راديو وتلويزيوني

4- پخش برنامه هاي آموزشي , به خصوص براي مناطق دور افتاده

5- امكان تامين كنفرانس تلويزيوني

6- پخش مستقيم مسابقات ورزشي

7- پخش فيلم هاي سينمايي از ماهواره

مخابرات

زيرپوشش قرارگرفتن نقاط دورافتاده وصعب العبور كشوركه از طريق فرستنده ها, رله ها و شبكه هاي زميني نمي توانند زيرپوشش تلفن , تلكس , ديتا و امكانات ديگر ارتباطي قرارگيرند.

1-پوشش كليه نقاط قاره ها وكشورهاي پهناوراز نظر برنامه هاي ارتباطي امكان برگزاري كنفرانس تلفني ازراه دور

2-تامين سريع ارتباط مخابراتي هنگام بروزسوانح طبيعي از قبيل زلزله , آتش سوزي, طوفان وسيل كه باعث قطع ارتباطات موجود مي شوند.

3- تامين سرويس هاي پيشرفته ارتباطي بين كشورها با كيفيت بسيار مطلوب در سطح جهاني

4-ايجاد شبكه ديتا ( اطلاعات ) در جهت انتقال اطلاعات بين مراكز تحقيقاتي , صنعتي , آموزشي و شعب

5-بانك ها بامراكز اصلي با كيفيت و سرعت ارتباطي بسيار مطلوب

6- تامين امكان انتشار روزنامه هاي كثيرالانتشار به طور همزمان در نقاط مختلف كشور وجهان

7- ارتباط مراكز رایانه ای با يكديگر در سطح بين المللي

آموزش

ايجاد ارتباط بين مراكز پزشكي تخصصي و مراكزدرماني در دورترين نقاط كشور وجهان در رابطه با آموزش پزشكي , پيشگيري امراض عمومي و درمان بيماران توسط پزشكان محلي در اسرع وقت آموزش از راه دور از طريق تشكيل كلاس هاي تدريس همزمان , زير پوشش قرار دادن كليه نقاط كشور در رابطه با پخش برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي سوادآموزي كشاورزي , بهداشت عمومي و تنظيم خانواده ماهواره ها همچنين مي توانند شرايط اقليمي و محيطي از قبيل ميزان نزولات آسماني , رطوبت خاك , تبخير و تعرق , جريان باد, ميزان حرارت و...را با كمك فرستادن بالونهاي هواشناسي به لايه هاي گوناگون اتمسفر زمين و نصب دستگاههاي هواشناسي خودكار و نيمه خودكار در مناطق گوناگون كره زمين از قطب هاي آن گرفته تا درياها , خشكي ها وشن زارها تعيين و بررسي كنند چنين پوشش جهاني هواشناسي به خوبي مي تواند در پيش بيني طوفان ها وحركت توده هاي هواي سرد به كار گرفته شود كه تاثير آن دركشاورزي جهاني , كشتيراني دراقيانوس ها, هوانوردي و هواپيمايي قابل توجه است ماهواره ها مي توانند هواپيمايي را كه در ارتفاعات زياد پرواز مي كند , از خطر تشعشعات مضر در امتداد مسير باخبر كنند, به طوري كه خلبان بتواند بموقع ارتفاع هواپيما را كم كند ضمن اينكه بيش از سه دهه از آغاز عصر ماهواره مي گذرد , با شروعي آرام و تلاش هايي فراوان , تكنولوژي ماهواره راه خود رادرجهان امروز بازكرده وپاسخگوي بسياري از مشكلات و احتياجات مخابراتي , تحقيقاتي نظامي , هواشناسي و... دنياي امروز شده است . نهايت اين كه با توجه به كاربردهايي كه در بالا گفته شد , دانشمندان مشغول مطالعه و تحقيق بيشتري هستند تا نسل هاي جديد ماهواره ها را براي ارايه سرويس هاي ارتباطي جديد نظير شبكه هاي خصوصي انتقال اطلاعات , كنفرانس تصويري و... طراحي كنند وراه هاي مناسبي براي اقتصادي تر و ارزانتر بودن سرويس هاي آن پيدا كنند به طوري كه هم اكنون نسبت به دهه گذشته , علاوه بر اين كه كميت و كيفيت ارتباطي بهتر شده هزينه ارتباط مستقيم نيز كاهش يافته است .

تهديدات جاسوسي و امنيتي

يكي از راه هايي كه ماهواره مي تواند بصورت جدي امنيت ملي ما را تهديد كند استفاده جاسوسي از اين دو فن آوري است.

جاسوسي ماهواره اي

استفاده جاسوسي از ماهواره به تهديدي عليه همه كشورها مثل ايران،كشور هاي عربي و حتي كشور هاي اروپايي شده است. كشورهاي اندكي كه در راس آن آمريكا قرار دارد ، بيشترين استفاده از را ازاين فن آوري در جمع آوري اطلاعات محرمانه نظامي، سياسي، صنعتي، اقتصادي و … مي برد. تاكنون انقلاب اسلامي در اين زمينه متحمل خسارات زبادي شده است بعنوان مثال استفاده عراق از تصاوير جاسوسي ماهواره هاي آمريكايي در جنگ به ما لطمات زيادي را وارد كرد همچنين هم اكنون سرزمين ايران زير پوشش تصويري ماهواره هاي آمريكايي و اسراييلي است و با دقت مسائل داخلي ايران را همچون ساخت و سازهاي نظامي، نقل و انتقال امكانات نظامي و… را زير نظر دارند كه اين خود امنيت ملي ما را تهديد مي كند شاهد اين مدعا انتشار عكس هايي از ايران كه توسط ماهواره هاي آمريكايي گرفته شده است مثل تصاوير ماهواره اي از نيروگاه اتمي بوشهر و يا ساير نقاط حساس ايران گرفته شده است كه داراي دقت و كيفيت بسيار بالايي است.( براي ديدن تصاويرماهواره اي از نيروگاه اتمي بوشهر، تصاوير ماهواره اي ازنقاط حساس بغداد مثل كاخ هاي صدام كه در زمان جنگ قبل از بمباران و بعد بمباران هوايي نيرو هاي آمريكايي گرفته شده و يا تصاوير ماهواره اي كه از مكه و مدينه ، اهرام ثلاثه مصر ، مسجد تاج محل در هند،مجسمه آزادي در آمريكا،فرودگاه بين المللي سنگاپور، مركز شهر توكيوو… به سايتhttp://www.digitalglobe.com سري بزنيد) هر چند كه درباره ماهواره هاي جاسوسي و نحوه عملكرد آن ها اطلاعات كامل و زيادي منتشر نشده است اما در اين قسمت سعي شده به بخشي از اين اطلاعات پرداخته شود.

شبكه ماهواره اي جاسوسي اشلون

ايستگاه‌هاي گيرنده شبكه‌ جاسوسي اشلون در تمام دنيا مستقر است آژانس امنيت ملي ايالات متحده (NSA) سيستم جاسوسي جهاني با اسم رمز اشلون (ECHELON) را طراحي كرده است. اين شبكه به كليه‌ تماس‌هاي تلفني، فاكس‌ها و پيام‌هاي تله تكس و پست‌هاي الكترونيكي كه در هر نقطه از دنيا رد و بدل مي‌شوند، دسترسي دارد و آن‌ها را بررسي مي‌كند. شبكه‌ اشلون از سوي آژانس امنيت ملي آمريكا كنترل مي‌شود و با همكاري سازمان‌هايي چون، ستاد ارتباطات كل در انگليس، مقر امنيتي ارتباطات در كانادا، رياست امنيت دفاعي استراليا و دايره‌ي امنيت ارتباطات كل در نيوزلند، فعاليت مي‌كند. اين سازمان‌ها تحت يك توافق نامه خيلي محرمانه‌ در سال 1948 آغاز به كار كرد. نحوه‌ فعاليت سيستم اشلون به اين گونه است كه ايستگاه‌هاي گيرنده‌ داخلي خود را در همه نقاط دنيا مستقر مي‌كند تا كليه‌ ماهواره‌ها، طول موج‌هاي كوتاه، ترافيك‌هاي ارتباطاتي سلولي و فيبرنوري را به دام بياندازد و سپس آن را به رايانه‌هاي انبوه و با قابليت بالاي آژانس آمريكايي مزبور براي تجزيه و تحليل و بررسي دقيق ارسال ‌كند. اين پيام‌هاي مختلف پس از دريافت توسط ايستگاه‌هاي شنود، شامل مكالمات و مكاتبات هستند كه توسط يك سيستم تحليلي هوشمند به دقت بررسي مي‌شوند. هدف اصلي از فعاليت آژانس مزبور رديابي و كشف گروه‌هاي سياسي ناشناس و فعاليت‌هاي آن ها است. سيگنال‌هاي بسيار اندكي مي‌توانند از دام اين گيرنده‌هاي الكترونيكي فرار كنند. بهره‌گيري از ايستگاه‌هاي گيرنده‌ زميني، كشتي‌هاي هوشمند در آب‌هاي هفتگانه‌ي دنيا و ماهواره‌هاي سري قوي در ارتفاعات 20 هزار مايلي از سطح زمين قدرت فعاليت آژانس امنيت ملي آمريكا و اعضاي پيمان UKUSA را افزايش داده است. مناطق جغرافيايي مختلف در سر تا سر دنيا بين اعضاي اين پيمان تقسيم شده است؛ به طوري كه آمريكا در بخش بررسي سيگنال‌هاي ارتباطاتي قاره‌ آمريكا، انگليس در بخش اروپا، آفريقا و غرب روسيه، استراليا در بخش آسياي جنوب شرقي، جنوب غربي اقيانوسيه و مناطق شرقي اقيانوس هند، نيوزلند در بخش شركت‌هاي غربي اقيانوس آرام و بالاخره كانادا در بخش بررسي سيگنال‌هاي شمال روسيه، اروپاي شمالي و همچنين ارتباطات آمريكايي، فعاليت مي‌كنند. روش كار اشلون به اين نحو است كه مي تواند بخش زيادي از ارتباطات را با استفاده از كامپيوتر رديابي كند اين كار بصورت خودكار و با استفاده از كليد واژ ها مورد نظر صورت مي گيرد .كه كليد واژه ها مي توانند نظامي،سياسي،امنيتي و حتي اقتصادي باشند . بعنوان مثال اتحاديه اروپا در سال 81 اعلام كرد جاسوسي صنعتي بين سيزده  تا يكصد و چهل و پنج ميليارد دلار به شركت هاي اروپايي صدمه زده است. گر هارد داشميت دبير كميته تحقيقاتي جاسوسي پارلمان اروپا از همه شر كتهاي اروپايي خواست تا با عوض كردن رمزها و كدهاي شناسايي خود به مقابله با شبكه اشلون آماده شوند(http://www.hamshahri.org).

ماهواره جاسوسي EarlyBird

نمايندگان مجلس اروپا مدعي اند آمريكاييان همه تلفن ها و مراسلات الكترونيكي ودور نگارها را جذب و ضبط مي كنند.هر نوع گفتگو يا مكاتبه الكترونيكي يا فاكس يا غيره به زبانهاي زنده دنيا هم اكنون در چنگ ماهواره Earaybird است . باور كردني نيست،اما اگر مثلا در انگلستان يا در يكي از كشورهاي اروپايي يا كلا در يك كشور حساس باشيد واژه مرسدس بنز يا كنكورد يا حتي حزب يا حقوق بشر را طي صحبتي در تلفن ثابت يا سيار بر زبان بياوريديا حتي اگر اين واژه ها با نمابر يا پست الكترونيكي ارسال كنيد يا تحويل بگيريد،مطمئن باشيد كه همه اينها به شكل متن به زبان انگليسي ترجمه مي شود و پس از تقسيم بندي با سرعت نور به ايالات متحده آمريكا ارسال مي گردد در آن جا اين مطالب در ميان دواير‏ جاسوسي‌‏خاصي‌‏‎‎ كه در سالهاي اخيربه‌‏ نوعي‌‏ از سوپر ماركت هاي آمريكا بدل شده اند توزيع مي شود.اين سوپر ماركت ها از اين اطلاعات و اسرار استفاده مي كنند و آن ها را در ميان خود مبادله مي كنند يا آن ها را مانند يك كالاي تجاري به دولت ها و نهادها و اشخاص مي فروشند.در نهايت اين كه شما هر جا برويد از سر تا پا زير نظر هستيد . گلن‌‏فورد ‏نماينده‌‏انگليس ‌‏در‏ مجلس‌ اروپا ‏تاكيد‏مي‌كند ‏كه‌‏ امريكاييان‌ جهان‌ و بويژه ‌‏اروپا‏ را با اطلاع‌‏ مسئولان‌‏ آن كشور زير نظر دارند وي اكنون در راس گروهي خود دولت ها از نمايندگان اروپايي‌‏ قرار‏ دارد كه مصمم هستند عمليات جاسوسي فراگيري را كشف كنند كه آمريكاييان همه روزه درمورد ميلياردها نمابر و نامه هاي الكترونيكي و مكالمه هاي تلفني در اروپا و غير اروپا انجام مي دهند.آنان بدون اجازه كسي از اسرار افراد و شركت ها و دولت ها آگاه مي شوند. فرد و همكارانش با عكس، سند و اطلاعات بمب خود را در جلسات اروپا كه از 12 تا 16 ماه ژانويه در شهر استراسبورگ فرانسه برگزار شد منفجر كردند وي در آن جلسات گفت ما فعاليت پایگاهاي نظامي آمريكا در قاره اروپا را زير سوال مي بريم زيرا ازحد مجاز فراتر رفته اند وبه منبع خطري براي آزادي هاي عمومي وفعاليت هاي روزانه مردم بدل شده اند فورد تاكيد مي كندكه پايگاه‌‏ نظامي‌‏ امريكا‏ در‏جنوب‏ شهر يوركشاير‏ درشمال‌‏ انگلستان‌‏كه‌‏ازسال‌هاي جنگ‌ سرد در آنجا ‏مستقراست ‌‏. ‏ پايگاه‌ يوركشايرداراي دو‏ ابر رایانه‎‎است‌‏ .‌‏ اين ها‏ طبق برنامه‌اي كار‏ مي‌كنندكه‌‏ براي‌‏ جدا‏ كردن‌‏ ميلياردها‏ مكالمات‌‏‏ و‏ مراسلات‌‏ الكترونيكي‌‏طرح‌ريزي‌ شده‌‏ است‌‏ مي‌توان‌‏‎‌ طبق‌ واژه معيني‌‏ ‌‏‎‌ كه‌‏ صاحب‏ آن‌‏ بر‏زبان‌‏ مي‌آورد‏ يا‏ ارسال‌‏ مي‌كند،به اين مكالمات دست يافت. اين واژه براي هر يك از اين دو ابر رایانه  نقش كليد را دارد كه پس از اخذ دوباره اطلاعات از ماهواره جاسوسي خاص اين ماموريت ، به فعاليت مي پردازند. اين ماهواره اكيلون نام دارد و در صورتي كه مكالمات يا مكاتبات به زبان ديگري باشد آن را به انگليسي ترجمه مي كند.در صورتي كه ماهواره ديگر كه از نوع آراتوري است اين ها را به متن تبديل مي كند و سپس آن ها را طبق موضوع تقسيم بندي مي كند. و آن ها را به ايالات متحده آمريكا مي فرستد. تا دستگاهاي ويژه اي آن را بگيرند به گفته گلن فورد،اين يك فرايند تكنولوژيك است كه فقط آمريكاييان به آن دسترسي دارند. وي مي گويد هدف از پرتاب ماهواره تجسسي –تجاري EarlyBird در ماه فوريه گذشته كه نخستين ماهواره از نوع تجاري است،بر آوردن نيازهاي ديگري است كه پايگاهاي نظامي‌‏ آمريكا‏ كه‌‏ در دنيا گسترده اند خواهان‌‏ آن‌‏هستند‏. فزون برآن‌‏ خدماتي‌‏است‌‏ كه‌‏ اين‌ ماهواره‌‏‏ به‌‏افراد‏ يا شركت‌هايا‏ دولت‌هايي‌‏ مي‌دهدكه‌‏ خواهان يك عكس معيني هستند‏ كه ماهواره‌‏ دربرابريك‌‏ مبلغ مشخص‌‏‌‏ آن ها را تحويل‌‏ مي دهد.گلن فوردمي‌گويد‏‏: اين‌‏ حالت‌‏ به‌‏ معناي‌‏ آن است‌‏ كه‌‏ ايالات‌‏ متحده‌‏ آمريكا‏ در‏ آينده‌‏ نزديك‌‏ به‌‏ محتكراسرار‏ واطلاعات‌‏ بدل خواهد‏ شد‏ كه آن ها را‏ با‏ هركس‌‏ كه‌‏ بخواهد‏ مبادله‌‏ خواهد‏ كرد‏ يا‏خواهدفروخت‌‏ . اين‌‏ تجارت‌‏ قرن‌‏ آينده‌‏است‌‏. هر ‏نوع‌‏ گفتگوي‌‏ تلفني‌‏يا‏ ‏يامكاتبه الكترونيكي با‏فاكس غير‏ آن‌‏ وبه‌‏ واسطه‌‏ اغلب‏ زبان‌هاي‌‏ زنده‌‏ هم‌ اكنون درچنگ‌‏ ماهواره امريكايي‌‏(  EarlyBird) قرار‏ دارد‏ كه‌‏ كار‏ تهيه‌‏ فهرست‌‏ انسان‌ها‎‎ را‏‎‎به‎‎عهده‌‏ دارد‏ اين‌‏‎‎ ‌‏فهرست‌هاشامل‌‌‏ افرادو شماره‌هاي‌‏ تلفن‌‏و فاكس‌‏و‏ رمزهاي‌ پست‌‏‎‎الكترونيكي‌‏(EMAIL) آنان‌‏ است‌‏ كه براساس طبقه‌بندي موضوعات‌‏ مورد‎‌ توجه امريكاييان‌ حروفچيني شده‌اند‏ گلن‌‏فورد‏ مي گويد و اغراق هم نمي كند كه بسياري از واژه هاي كليدهاي آمريكاييان دست يافته اند آنان از اين واژه ها به عنوان محرك دو دستگاه رایانه ‏استفاده‌‏.مي‌كنند‏ اگر‏احيانا‏ با‏ دوستي‌‏ به واسطه‌‏ ‌‏تلفن‌‏‎‎صحبت‌‏ كرده‌‏باشي‌‏ و به گفته باشي‌‏ امروز‌ مرسدسي‌‏ ديده‌اي‌‏ كه‌‏ترا‏ شگفت‌‏ زده‌‏ نموده‌‏ است‌ مطمئن‌‏ باش‌‏ كه‌‏بقيه‌‏ صحبت‌‏ ازهمان‌‏ هنگام‌‏تلفظ‏ واژه‌ مرسدس‌‏ تبديل‌‏ به‌‏متن‌‏ شده‌‏ و‏ بر روي‌‏ امواج‌‏راديويي‌به‌‏ سوي‌‏ ايالات‌‏ متحده‌‏ امريكا‏ پرواز‏ كرده‌‏است‌‏ازديگر‏واژه‌ها‏ مي‌توان‌‏ به‌‏ عنوان‌ مثال‌‏ ازكلاشينكف‌‏ يا مسلسل‌‏يا‏ شركت‌‏ آيروسپشال‌‏ نام‌‏ ‎‎برد‏‎‎كه‌‏امريكاييان‌‏ اغلب‏ رابرمي‌انگيزند‏ ژاپني‌‏ يا‏اروپايي‌‏ شركت‌هاي‌‏ به‌نام مربوط واژه‌هاي‌‏ رقيب شركت‌هاي‌‏ امريكايي‌‏ در مناقصه ها و داد و ستدها بين المللي نيز،آمريكاييان را برمي انگيزد احيانا اگر نماينده شركت مرسدس با همكارش در فرانكفورت درباره يك موضوع‌‏محرمانه‌‏شركت‌‏ صحبت‌‏ كند، ‏پايگاه‌ يوركشاير‏بلافاصله‌‏ اين‌‏ گفتگو‏ را مي گيرد و آن چه كه محرمانه بود براي آمريكاييان غير‏ محرمانه‌‏ مي‌شود گلن‌‏‎‎‎ فورد‏ مي‌گويد‏ آمريكا بسياري از اطلاعات را كه بدست مي آورد به (اف بي آي) (FBI) يا اينتر پول يا به ديگر ادارات مبارزه با جرايم منظم يا قاچاق مواد مخدر تحويل مي دهد. وي شيوه امريكاييان را در كسب اسرارديگران زير‏ سوال‌‏مي‌برد‏ زيرا‏ به ‌‏نظر ‏وي‌ ما ‏را ‏به ‌‏روبات‌ها‏ و ‏آينه‌هايي‌‏ تبديل‌‏مي‌كند فورد‏گلن‌‏‎‎تاكيد‏ مي‌كند‏ يكي از‏ واژه‌هاي‌كليدي‌‏ را كه دست يافته واژه حقوق بشر است اين موضوع به هيچ وجه نه ربطي به جاسوسي صنعتي دارد و نه به امنيت ملي هم‌چنين‌‏.آن‌‏ را مورد توجه آمريكاييان نمي بينم مگر‏اين‌‏ به‌ قصد‏ دستيابي‌‏ به‌‏ اطلاعات‌‏ و اسراري باشد كه ايالات متحده امريكا با ديگر دستگاه هاي جاسوسي مبادله مي كند يا انكه اين فرايند بر اثر تقاضايي باشد كه يك دولت براي خريد اطلاعات معين ارائه مي دهد . همان‌گونه‌‏كه ‌‏فورد تاكيد مي‌كند ‏چون‌‏مشكل‌‏ يك‌‏ مشكل‌‏ ويژه ‌‏اروپايي ‌‏است ‌‏ترس ‌‏از ‏آن ‌‏است‌‏‎‎كه‌‏ امريكاييان ‌‏به‌ كالايي ‌‏براي‌‏ مبادله‌‏با‏ رژيم هاي ستمگر و اطلاعات به دست آمده توسط سركوب گر حقوق بشر تبديل شود وي مي گويد من بعيد نمي دانم كه انان آنچه را كه بدست مي اورند مي فروشند لذا اسرار وگرايش هاي شخصي مان در معرض خريد و فروش است. گلن فورد پرده سكوتي را كه پارلمان اروپايي طي ماه هاي گذشته تحميل كرده بود شكست ماهواره ‌‏ EarlyBird- مرتبط‏ با پايگاه‌هاي‌‏ امريكا‏ را‏ خطرناك‌ترين‌‏ تهديدي‌ دانست در‏ مورد‏ آزادي‌هاي‌‏ فردي، ‌اجتماعي‌‏ به خود‏ ديده‌‏‌‏ است . وي مي گويد در گذشته به طور كلي مقبول بود اما اكنون با پيشرفت تكنولوژيك همزمان شده كه امريكا به تنهايي مالك ان است اين پيشرفت ايالات متحده امريكا را به يك غول الكترونيك و بلكه به يك چماق روزمره بر سر ما و به تجارت جاسوسي گروهي بدل كرده نوعي كنترل دولت ها بر پايگاه هاي امريكايي در اروپا شده است (-http://www.hamshahri.org)

ماهواره جاسوسي افق:

از ديگر ماهواره هاي جاسوسي كه مي تواند امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران و كشور هاي منطقه را به خطر اندازد ماهواره جاسوسي اسراييل است. درگزارشي كه دبيرخانه اتحاديه كشورهاي عرب منتشر كرده، آمده است: ماهواره جاسوسي افق ـ 5 صهيونيست ها كه اين رژيم در 28 مه گذشته آن را به فضا پرتاب كرده است مهم ترين خطر براي امنيت ملي كشورهاي عربي به شمار مي رود . اين گزارش مهم ترين خطر را ارتباط اطلاعاتي اين ماهواره جاسوسي با برنامه هاي اتمي صهيونيست ها بر شمرده است . در اين گزارش همچنين آمده است : اين ماهواره جاسوسي كه در مدار 250 كيلومتري مدار زمين در حال گردش است رژيم صهيونيستي را قادر خواهد ساخت كه به دقيق ترين اطلاعات در مورد كشورهاي عربي و خاورميانه دست يابد و در ادامه مي افزايد : ماهواره هاي جاسوسي دشمن صهيونيستي را از مشكلات سياسي كه استفاده از هواپيماهاي شناسايي و مراقبت به وجود مي آورند، رها خواهد ساخت . در گزارش اتحاديه كشورهاي عربي آمده است: پرتاب ماهواره افق ـ 5 سيطره كشورهاي عربي را از بين نخواهد برد اما آن چه كه حايز اهميت است اين كه اين رژيم را در عرصه فضا از كشورهاي عربي برتر و زمينه سيطره بر كشورهاي منطقه را فراهم ساخته است و زمينه تقويت روابط راهبردي اين رژيم را با مناطق ديگر جهان خصوصا جنوب و شرق و مركز آسيا تثبيت سازد . رژيم صهيونيستي در تاريخ 28 مه اعلام كرد ماهواره افق ـ5 را از مركز پرتاب ماهواره در جنوب تل آويو به فضا پرتاب كرده است . اين ماهواره در هر 90 دقيقه يكبار به دور كره زمين گردش كرده و مجهز به دوربين هايي است كه آن را قادر مي سازد از اجسامي با حجم كمتر از يك متر نيز تصوير برداري كند . طول اين ماهواره دو متر و سي سانتيمتر و قطر آن دومتر و وزن آن 300كيلو وساخت رژيم صهيونيستي مي باشد. به گفته روزنامه هاآرتص (http://www.haaretzdaily.com) اين ماهواره مي تواند شمال آفريقا و خاورميانه و حتي پاكستان و افغانستان را پوشش دهد.( http://www.palestine-persian.info)

 

افزودن نظر